Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
1| 4252 | СВЯТ

Дипломат №1 на ЕС зове Ердоган да се върне в Истанбулската конвенция

Дипломат №1 на ЕС зове Ердоган да се върне в Истанбулската конвенция
Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел призова Турция да се върне в Истанбулската конвенция. Призивът на дипломат №1 на ЕС идва след внезапното решение на Анкара вчера да се оттегли от международната конвенция, а Брюксел го определи като “крачка назад” в борбата срещу домашното насилие.
 

“ЕС не може да направи нищо друго, освен да изрази дълбокото си съжаление и неразбиране”, посочи още Жозеп Борел, цитиран от брюкселското издание “Politico”. 


В подкрепа на Истанбулската конвенция и призив всички подписали документа страни да го ратифицират излезе и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. 


Конвенцията е подписана през 2011 г. и е в сила от 1 август 2014 г.  Според правозащитни организации насилието над жени се е увеличило през последните години, като от началото на годината 77 жени са загубили вече живота си в Турция. За 2020 жертвите на домашно насилие са 409. 


Конвенцията е подписана от 45 държави, както и от Европейския съюз. Със свое решение, Конституционният ни съд през юли 2018 г., обяви, че Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на България.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Ердоган разкритикува изявленията на Байдън за Путин 0| 4707 | Ердоган разкритикува изявленията на Байдън за Путин Prоtоthеmа: Ердоган към Гърция - ще пoзнaeтe лудocттa нa турцитe 16| 6697 | Prоtоthеmа: Ердоган към Гърция - ще пoзнaeтe лудocттa нa турцитe Ердоган: Може би е дошло време за нова Конституция 11| 4826 | Ердоган: Може би е дошло време за нова Конституция Ахмет Давутоглу: Ердоган скоро ще бъде елиминиран от военните 8| 7876 | Ахмет Давутоглу: Ердоган скоро ще бъде елиминиран от военните

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads