ISW: Ще обърне ли F-16 хода на войната?
Няколко руски военни блогъри твърдяха, че западните и украинските медии "преекспонират" пристигането на F-16, за да отвлекат вниманието от неуспехите на бойното поле, и много военни блогъри веднага започнаха да обсъждат как руските сили ще започнат да насочват и унищожават самолетите.
Руски коментатори и официални лица в информационното пространство често твърдят, че доставката на западно оръжие в Украйна представлява червена линия, която ако бъде премината, Русия ще бъде принудена да предприеме ескалационен отговор.
Русия обаче многократно е доказвала, че позоваването на предполагаеми "червени линии" е рефлексивна техника за контрол, целяща да принуди Запада да се самооткаже от предоставянето на допълнителна военна помощ на Украйна.
От началото на войната западните и украинските политики многократно са пресичали самоопределящите се "червени линии" на Русия, без да предизвикат значителна руска реакция, което според коментарите на руските блогъри ще се окаже така и в случая с руския отговор на F-16.
Украйна потвърди, че е получила първата партида изтребители F-16, произведени в САЩ. Украинският президент Володимир Зеленски обяви на 4 август, че Украйна е получила неуточнен брой F-16 от неуточнени западни държави и специално благодари на Дания, Нидерландия и САЩ.
The Economist съобщи на 4 август, че до момента Украйна е получила 10 от обещаните 79 изтребителя и че до края на 2024 г. украинските сили трябва да могат да летят с 20 F-16.
ISW продължава да оценява, че Украйна ще се нуждае от значителен брой изтребители F-16, за да ги разполага в мащаба, необходим на Украйна, за да успее да интегрира самолетите в по-широкия си чадър за противовъздушна отбрана.
Украйна също така ще трябва да продължи да полага усилия за насочване на руските средства за противовъздушна отбрана в руския тил и в окупираната Украйна с оръжия с голям обсег на действие, предоставени от Запада, за да може да използва самолети F-16.
Руската отбранителна промишленост продължава да произвежда ракети, използвайки западни компоненти.
Базираната в Украйна организация с отворен код Frontelligence Insight анализира документи, които украинската група "Киберсъпротива" е получила от военна база в Шайковка, Калужка област, и установи, че руските сили използват навигационни модули SN-99, които са в голяма степен съставени от западни компоненти, в крилатите ракети Х-32.
Frontelligence Insight установи, че руските сили са използвали навигационни модули SN-99, произведени през март 2023 г., при удари срещу Украйна и че руският производител на крилати ракети Raduga Design Bureau е отговорен за модернизирането на модули SN-99 в ракети Х-32.
Frontelligence Insight отбелязва, че не е ясно как руските отбранителни компании получават западни компоненти за навигационните модули SN-99.
Базираната в Обединеното кралство организация Conflict Armament Research преди това публикува разследване през септември 2022 г., в което бяха открити западни компоненти в навигационните системи на крилатите ракети Х-101 и Х-59.
Моля, подкрепете ни.