Реклама / Ads
0| 4820 |22.01.2015 СВЯТ

Снаряд уби седем души на спирка в Донецк

.
Източник: архив
Седем души бяха убити, след като снаряд разруши тролейбусна спирка. Украинската армия и сепаратистите се обвиняват взаимно за втория случай през последните 10 дни, при който войната взема цивилни жертви.
 

 Това стана часове след срещата на външните министри на Украйна, Русия, Франция и Германия в Берлин. Те се разбраха, че страните в конфликта трябва да изтеглят тежките си оръжия в съответствие с договореното в Минск през септември, информира БНТ.

 

Снаряд е улучил покрива на магазин до спирката, но никой очевидец не може да посочи откъде е дошъл обстрелът.

 

“Чухме взрива и дотичахме тук. И видяхме, че тролейбусът е разбит, взривена е кола, има много трупове. В тролейбуса лежеше ранен и молеше за помощ”, разказва очевидец.

 

Сепаратистите обвиниха украинската армия. Оттам увериха, че имат позиции чак на на 15 км от мястото на попадението. Киев обвини за случилото се Москва.

 

Арсений Яценюк, министър-председател на Украйна: Руските терористи днес отново извършиха ужасен акт срещу човечеството. И отговорност за това носи Руската федерация.

 

Москва обвини украинските сили и поиска разследване на случилото се.

 

Сергей Лавров, външен министър на Русия: Това е очевидно престъпление против чоечеството. Явна провокация, която има за цел да подкопае усилията за мирен политически процес за уреждане на украинската криза.

 

Часове по-рано в Берлин външните министри от т. нар. нормандска четворка отново призоваха за спиране на боевете. Както е ставало в други подобни конфликти, беше предоговорена неизпълнена стъпка от предишно споразумение.

 

Франк-Валтер Щайнмайер, външен министър на Германия: Много зависи от това договореното сега да не остане само на хартия, а да бъде приложено на практика, за да се промени ситуацията на терена.

 

В същото време украинската армия изостави позицията си на летището в Донецк, която беше отстоявана месеци наред, с цената на много жертви. През последното денонощие са загинали 10 украински военни.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2623 |18.08.2025 Цивилни жертви в Украйна часове преди срещата в Белия дом – това ли е мирът? . 3| 2797 |21.06.2025 Зеленски: Получихме телата на 20 руски войници вместо на украински . 3| 3179 |31.05.2025 Русия убива, Украйна се бори, САЩ не решават за нови санкции . 8| 3423 |25.04.2025 От Пхенян до Киев: ракета от Северна Корея зад последната руска атака?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads