Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
1| 5529 | БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

”Фолксваген” предпочете да изчака със строителството на завод в Турция

”Фолксваген” предпочете да изчака със строителството на завод в Турция
Източник: БГНЕС
Притеснен от турската военна операция в Сирия, автомобилният концерн ”Фолксваген” (Volkswagen) отлага решението за изграждане на завод в Турция, съобщава Handelsblatt, цитиран от БГНЕС. “Наблюдаваме ситуацията с голяма предпазливост”, заяви говорител на ”Фолксваген”.
 

В новия завод в Маниса, разположен близо до пристанището Измир, е запланувано да се произвеждат новите модели „Пасат” и „Шкода Супърб”. "Фолксваген" ще инвестира в завода 1 милиард евро. С планираните 4 000 работници след 2022 г. заводът трябва да произвежда 300 000 автомобила годишно. За целта „Фолксваген” регистрира дъщерна фирма в Маниса с капитал от 150 милиона евро.

 

България предлагаше на концерна голяма индустриална зона извън София, близо до летището. Теренът на бившия металургичен комбинат "Кремиковци" принадлежи на българската Първа инвестиционна банка и на австрийската компания за недвижими имоти „Соравиа” (Soravia).

 

Българският министър-председател Бойко Борисов обеща да покаже на германската компания, че ще бъде „най-лоялният партньор на най-големия автомобилен гигант в света”. Премиерът се позова на доброто местоположение за германските инвеститори и на доста ниските данъци.

 

Автомобилната индустрия е един от малкото процъфтяващи сектори в България. Според автомобилната асоциация Automotive Cluster България, 65 000 служители в 220 производствени предприятия генерират оборот от 5 милиарда евро. Най-известните инвеститори включват автомобилни доставчици като Magna, Grammer, Festo или Kostal. В страната се произвеждат софтуер за "Мерцедес–Бенц" и спирачки за "Порше".

 

Според експерти, автомобилната индустрия България генерира около 10 % от брутния вътрешен продукт.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Интересът пребори принципа в неравностойната битка за новия завод на ”Фолксваген” 1| 6231 | Интересът пребори принципа в неравностойната битка за новия завод на ”Фолксваген” Последно: ”Фолксваген” започва да произвежда коли в Турция 6| 6300 | Последно: ”Фолксваген” започва да произвежда коли в Турция Николай Василев: Има голяма вероятност битка за ”Фолксваген” да сме я загубили 24| 8402 | Николай Василев: Има голяма вероятност битка за ”Фолксваген” да сме я загубили „Ройтерс“: Турция уверена, че  „Фолксваген“ ще я предпочете 3| 5666 | „Ройтерс“: Турция уверена, че „Фолксваген“ ще я предпочете

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads