Реклама / Ads
12| 6956 |30.01.2012 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Нейденов погва Кауфланд заради кокошите яйца

.
Мирослав Найденов
Замеделският министър Мирослав Найденов ще санкционира Кауфланд за това, че са били засечени да се предлагат полски яйца в опаковка по 10 броя, част от които са с маркировка, която сочи, че не отговарят на условията да са яйца на щастлива кокошка.
 


Той припомни, че заради това Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България. Подобни  наказателни мерки са предприети срещу 14 страни от ЕС, включително Франция, Испания и Холандия, които също не са успели да покрият изискванията, уточни Найденов.

По думите му Кауфланд ще бъдат санкционирани с 10 000 лева и ще получат сериозно предупреждение, че ако не изпълнят изискванията, може да бъде ограничено предлагането на подобни продукти в техни вериги.

Има шанс обаче, ако до края на юли производителите покрият изискванията, да избегнем финансовата санкция, съобщи Найденов.

 

Той съобщи, че е помолил Агенцията по храните да се предприемат нужните мерки, така че изискванията да бъдат покрити от края на месец май.

 

Представители на бранша птицевъдство заявиха, че биха могли да изплатят изискванията. Те поясниха, че от 121 ферми само 10 ферми са с конвенционални клетки, т.е. 6-7% от фермите не отговарят на изискванията за отглеждане на щастливи кокошки

За сравнение посочиха, че в Гърция 90 % от птиците са в стари клетки, а в Полша - 50 %.

 

Министър Найденов съобщи, че утре започва масирана акция на Агенцията по храните за продаваните хранителни добавки. Той разясни, че се използва вратичка в закона, чрез която много хранителни добавки се продават като лекарства и съобщи, че ще се предприеме инициатива за законодателни промени.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2142 |08.12.2025 Топ техники, които правят игрите по-вълнуващи . 0| 2339 |08.12.2025 Надценки до 135% за коледната трапеза . 0| 2522 |05.12.2025 Дигитална трансформация: Българският бизнес става все по-технологичен, домакинствата също . 1| 2484 |04.12.2025 Уикенд с шеф Манчев в Maxi Park Hotel & SPA – кулинарно изживяване в обновения Pine & Dine

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads