Реклама / Ads
1| 5442 |17.08.2010 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Само две банки склониха да кредитират студенти

.
Две са банките, които ще отпускат преференциални студентски кредити срещу държавни гаранции - ДСК и Райфайзенбанк. Само те са подписали типовите договори с министъра на образованието, пише Mediapool.
 

Така след фалстарт в две поредни години от новата академична учебна година вече ще могат да се отпускат заеми за следване. Законът за студентското кредитиране беше приет през лятото на 2008 година и се очакваше да заработи от 1 октомври същата година, но неуточнени финансови условия между държавата и банките блокираха отпускането на заемите. Последвалата финансова криза засили несигурността на банките и направи студентското кредитиране още по-неатрактивно за тях.

Банките се опасяваха основно от задействането на държавната гаранция в случай, че студентите не си погасяват кредитите редовно. Според банките в типовите договори са защитени максимално интересите на студентите и държавата и така основният риск остава за тях. Затова и през тази година желаещите да отпускат студентски кредити банки са малко.

Правителството гласува 40 млн. лева за гаранции за студентските кредити през тази година и също толкова за следващата 2011 година.

Заемите, които ще бъдат отпускани на студентите, са нисколихвени. Лихвата ще е 7%, а срокът на погасяване 10 години.

Студентските кредити са за обучение – за покриване на таксите за висшите училища за целия период на следването и за издръжка. Кредитите за издръжка обаче се отпускат, само ако на студента се роди дете или той си осинови.
f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2827 |24.07.2025 До 40% по-ниски такси за студенти в платена форма . 1| 3431 |15.07.2025 Поколението Gen Z, родени между 1997-2012 г., го загази . 0| 8036 |02.05.2024 НАП се задейства: Търси си 13 млн. лв. невърнати кредити от студенти . 22| 7601 |23.10.2013 Властта на война с банките

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads