Реклама / Ads
4| 3664 |01.05.2023 НОВИНИ

БНБ повишава лихвата до 2,77%, кредитите ще поскъпнат

.
БНБ
От 1 май основният лихвен процент е 2,77 на сто при 2,47 % миналия месец, определи Българската народна банка.
 

Нивото му се изчислява като средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА плюс за работните дни на предходния календарен месец. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията на покачване на лихвите.


Неведнъж от БНБ предупреждават, че кредитната експанзия у нас може да влоши портфейла в банковата система, като през миналата седмица централната банка обяви завишаване на банковите резерви с цел охлаждане на кредитирането.


Експерти прогнозираха, че това ще е допълнителен стимул за покачване на лихвите, което ще се отрази за основната лихва. Тя е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 5960 |29.11.2025 БНБ обяви важни промени от Нова година . 2| 6038 |27.08.2025 Средният лихвен процент по потребителски кредити стигна 9,15% . 3| 72711 |14.08.2025 БНБ с важна информация за всички със сметки между 5 хиляди и 30 хиляди в банката . 16| 198656 |15.05.2025 Приемем ли еврото се освобождават 8 - 9 милиарда лева ресурс от банките, твърди експертът Десислава Николова

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads