Реклама / Ads
30| 6745 |09.12.2009 НОВИНИ

Коледата невъзможна... на 25 декември

.
Рождество Христово
Църквата изпадала в двустилие, имало своеобразна канонична шизофрения в празнуването на Рождество и Възкресение по различни календари.
 

По-добре късно, но все пак трябва да се спазва канона и да се върне старият църковен календар в България, обяви по НТВ един от привържениците на това връщане. Да се празнува на 24 срещу 25 е по католическия календар, а не по православния.

Процедурата, по която през 68-ма година се взима решението за смяна на календара, също е неканонично. Тогава решението е взето еднолично от Светия Синод, но вероятно е имало и натиск, обясни още свещеникът.

Въпросът вече е и политически, ние сме членове на ЕС и празнуваме заедно с останалите страни-членки, контрира другата страна.

Да не ставаме по-големи католици от папата, възмутиха се привържениците на идеята Коледа да се празнува с останалите православни християни. Според тях трябвало да пазим онова, което сме приели от древността от светите отци, затова и Рождество да се отбелязва по-късно, на 6 януари. Църквата изпадала в двустилие, това е своеобразна канонична шизофрения, установиха те. Не ставало дума само за Коледа, а за целия кръг. Коледа е светски празник, но църквата трябвало да се приведе към каноничната си основа. Освен това, ако Рождество се измести, щяло да има повече почивни дни.

Това не може да е аргумент, възмути се водещият Милен Цветков, в България трябва повече да се работи.
Frognews.bg
f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3265 |31.01.2025 БПЦ е единственият представител на източното православие, решиха депутатите . 4| 3881 |25.12.2024 Честито Рождество Христово – празник на светлина и надежда . 0| 3460 |24.12.2024 Митрополит Антоний: Въздържанието от животинска храна е едната страна - oсновното е промяната на съзнанието . 15| 10372 |24.12.2024 На Коледа в СССР вместо Христос гледали генсека на КПСС. Мей Уест: Краката ми са Рождество и Великден, гостувайте ми между двата празника

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads