Реклама / Ads
4| 5098 |22.07.2021 НОВИНИ

Можело значи! Орязаха парите за саниране на болници и се появиха средства за медицински хеликоптери

.
Източник: БГНЕС
След като служебният кабинет ревизира и пренаписа изготвения от ГЕРБ План за възстановяване, който трябва да докара у нас 12.6 млрд. лева от Брюксел, изведнъж се оказа, че има достатъчно средства за закупуване на цели седем медицински хеликоптера. Как? Намалиха се предвидените средства за саниране на болници.
 

Ревизираният план бе допълнен с 11 нови проекта. Един от тях е именно за покупката на медицински хеликоптери и за изграждане на съответната необходима инфраструктура.

 

Новината е добра. България е единствената страна в Европейския съюз, която все още няма изградена система HEMS. Заедно с нас бе Хърватия, но страната започна процедура за откриване на подобна служба. У нас обаче подобен дебат започва да се води едва след някой тежък инцидент и обикновено затихва след няколко дни. 

 

За нуждата от медицински хеликоптери се заговори преди месеци, когато икономистът Владимир Каролев изчезна в планината, а спасяването му продължи над 10 часа. В началото на месец януари тази година пък в Стара планина изчезнаха няколко туристи. Един човек загина. Акцията по спасяването на оцелелите продължи 11 часа. Точно тогава се заговори за продадения през 2019 г. единствен медицински хеликоптер, изпратен в Грузия заради невъзможността на фирмата да го поддържа. 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3468 |06.02.2025 Гроздан Караджов: Медицинският хеликоптер е в оперативна готовност. Лети и имаме специализирана грижа по въздух . 1| 3089 |23.02.2023 Още през лятото страната ни ще разполага с медицински хеликоптери . 8| 3966 |10.05.2021 Пламен Данаилов: Надявам се Каролев да е добре, но защо само ние нямаме хеликоптерна система за спешна помощ? . 11| 3459 |06.01.2021 България може и да има медицински хеликоптер

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads