Реклама / Ads
13| 3668 |15.02.2022 НОВИНИ

ЕС осъди руската Дума, признала сепаратистките Луганска и Донецка републики

.
Европейският съюз осъди искането на руските депутати президентът Владимир Путин да признае за независими сепаратистките региони в Украйна, като заяви, че това би нарушило Минските споразумения, които Москва е подписала.
 

"ЕС категорично осъжда решението на руската Държавна дума да отправи призив към президента Путин да признае контролираните от неправителствените сили райони на Донецка и Луганска области в Украйна за независими субекти", написа в Туитър върховният комисар по външната политика на ЕС Жозеп Борел.

 

"Това признаване би било явно нарушение на Минските споразумения", каза той.

Тези споразумения се съдържат в подкрепени от Запада протоколи, подписани през 2014 г. и 2015 г., които имаха за цел да сложат край на конфликта в района на Донбас в Източна Украйна, където подкрепяните от Русия сепаратисти управляват две самопровъзгласили се "републики" без международно признание.

 

По-рано във вторник руският парламент призова Путин да признае тези региони за независими, като заяви, че Киев не спазва Минските споразумения, пише още БГНЕС.

Отделно от това генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също предупреди срещу всякакви стъпки за признаване на двете отцепнически територии.

"Ако това се случи, то за пореден път ще бъде грубо нарушение на териториалната цялост и суверенитета на Украйна ", заяви Столтенберг пред журналисти.

 

"Няма съмнение, че Донецк и Луганск са част от Украйна в рамките на международно признати граници. Така че подобно признаване ще бъде нарушение на международното право", каза той.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 18| 9096 |18.12.2025 За Путин европейските лидери са „малки прасета“. Колко още масови гробове, за да бъде спрян? . 3| 3241 |23.04.2025 Русия ползва и икономически стимули в преговорите със САЩ, съобщава ISW . 1| 3286 |17.09.2024 Столтенберг: Страните от НАТО сами да вземат решение дали Украйна да използва ракети с голям обсег срещу Русия . 22| 3877 |15.02.2022 Руският парламент призна независимостта на Донецк и Луганск

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads