Реклама / Ads
0| 4624 |23.05.2022 НОВИНИ

Париж попари надеждите на Зеленски: Украйна ще влезе в ЕС след 15-20 години

.
Еманюел Макрон, Володимир Зеленски Източник: БГНЕС
Кандидатурата на Украйна за присъединяване към Европейския съюз няма да бъде финализирана за „15 или 20 години“, твърди френският министър за Европа, отхвърляйки надеждите на украинския президент Владимир Зеленски за бързо влизане след нахлуването на Русия в страната му.
 

„Трябва да бъдем честни. Ако кажете, че Украйна ще се присъедини към ЕС след шест месеца, година или две, значи лъжете. Вероятно ще е след 15 или 20 години, отнема дълго време. Не искам да предлагам на украинците никакви илюзии или лъжи“, каза Клемент Бон пред Radio J. Той повтори предложението на президента на Франция Еманюел Макрон за създаване на по-свободна „европейска политическа общност“, която би могла да помогне за по-бързото интегриране на Украйна в блока.

 

Това предложение бе посрещнато студено от Зеленски, който в събота осъди „такива компромиси“ и настоя за незабавно започване на процеса към пълноправно членство в ЕС.

 

Но Бон подчерта, че предложението на Макрон не е „алтернатива на присъединяването към европейската политическа общност. То не пречи на членството по-късно“.

 

Според плана на Макрон „може да има свободно движение в Европа и тя (Украйна) да се възползва от европейския бюджет за реконструкция и възраждане на своята страна, общество и икономика“, каза той, цитиран от БГНЕС.

 

Впрочем, други лидери на ЕС също показаха малък апетит за бързо приемане на Украйна, чиито прозападни стремежи се разглеждат като основна причина руският президент Владимир Путин да започне инвазията срещу страната на 24 февруари.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2410 |18.12.2025 Зеленски не подкрепя промени в украинската конституция за отказ от НАТО . 1| 2902 |27.03.2025 Лидерите на 31 държави се срещат в Париж, обсъждат мироопазващи сили в Украйна. Макрон обяви нова военна помощ . 5| 3204 |28.01.2025 Зеленски се срещна с Макрон, двамата обсъдиха твърдата подкрепа за Украйна . 13| 3614 |03.01.2025 Зеленски: "Непредсказуемостта на Тръмп се прилага и за Русия“. А Москва удари украинския парламент

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads