Реклама / Ads
2| 4235 |23.04.2025 НОВИНИ

Пазарите свикват с импулсивността на Тръмп – глобално вървят нагоре

.
Доналд Тръмп Източник: ЕПА/БГНЕС
Европейските акции се възстановиха в сряда, след като инвеститорите почувстваха известно облекчение от изявленията на американския президент Доналд Тръмп, че няма намерение да уволнява председателя на Федералния резерв и че може да има по-ниски мита за Китай.
 

Доларът първоначално скочи, след като Тръмп оттегли заплахите си да освободи шефа на Федералния резерв Джером Пауъл – ход, който преди това разклати доверието на инвеститорите в американските активи. Въпреки това, голяма част от тези печалби се изпариха с началото на търговията в Европа, предаде Ройтерс.

 

Тръмп също така повтори желанието си да постигне споразумение с Китай, при което митата няма да бъдат дори близки до 145%, като добави, че ще наложи условията по сделката, ако Пекин не започне преговори.

 

Американският министър на финансите Скот Бесент заяви във вторник, че вярва в деескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай, но преговорите с Пекин все още не са започнали и ще бъдат „бавен процес“.

 

„Въпреки че все още е рано, настроението на пазара очевидно се променя и силната антипатия към американските активи, която наблюдавахме вчера, частично се е обърнала“, каза Крис Уестън, ръководител на отдел „Проучвания“ в брокерската компания Pepperstone.

 

„Пазарите все повече свикват с това, че президентът говори импулсивно и после се отказва от позицията си, сякаш нищо не е било“.







Индексът STOXX 600 на Европа се повиши с 1.7% в натоварен ден по отношение на финансови отчети, като фокусът беше върху германската софтуерна компания SAP и BE Semiconductor Industries – доставчик за чип-индустрията. Също така проучване за бизнес активността в Германия показа, че частният сектор отново е навлязъл в свиване в началото на април.

 

Рязкото покачване на азиатските пазари през нощта доведе до повишение от почти 2% на най-широкия индекс на MSCI за Азиатско-тихоокеански акции извън Япония. Фючърсите на американските акции също се повишиха с между 1.7 и 2%, което подсказва за възможно рали на Уолстрийт по-късно през деня.

 

Пазарните нагласи вече бяха подкрепени от някои обнадеждаващи финансови резултати, а акциите на Tesla се повишиха с 5% след края на търговията, въпреки че не изпълниха прогнозите.

 

Изпълнителният директор на Tesla, Илон Мъск, заяви по време на разговор с анализатори, че ще намали значително ангажираността си към работата в Департамента по ефективност на правителството на САЩ, за да се фокусира повече върху компаниите си.

 

Доларът се покачи с до 1.1% спрямо японската йена – валута, често използвана като убежище при разпродажби на американски активи – преди да се върне до ръст от едва 0.1% до 141.82, малко над седеммесечното дъно под 140.

 

Еврото поевтиня с 0.3% до $1.1383, а паундът – с 0.2% до $1.331.

 

Дългосрочните американски държавни облигации се покачиха, след като отстъплението на Тръмп по отношение на Пауъл изглежда намали заплахата за финансовата и парична стабилност на САЩ.

 

Инвеститорите се тревожат, че натискът от Белия дом за намаляване на лихвите може да доведе до инфлация, особено при нарастващи цени заради митата на Тръмп.

 

Въпреки това, според стратега от Jefferies Мохит Кумар, ситуацията все още не се е променила достатъчно, за да предизвика силен приток обратно към американските активи.







„Вероятно ще останем в среда на волатилност и бихме използвали всяко поевтиняване като възможност за увеличаване на позиции в Европа и Азия. В тези пазари е разумно да останем скромни и гъвкави, съсредоточени върху дългосрочната перспектива и да търгуваме спрямо заглавията“, каза той.

 

Доходността на 30-годишните облигации падна със 7.5 базисни пункта до 4.804%, докато тази на двугодишните облигации се повиши с 3 пункта до 3.82%, тъй като инвеститорите отчетоха по-малка вероятност от незабавни намаления на лихвите.

 

Очаква се митата да навредят на световната икономика, като Международният валутен фонд във вторник понижи прогнозите си за растеж в САЩ, Китай и повечето страни.

 

Въпреки това, подобреното усещане за поемане на риск подкрепи възстановяването на цените на петрола. Брент поскъпна с 1.6% до $68.50 за барел.

 

Златото, което традиционно се използва като убежище, попадна под натиск за прибиране на печалби и поевтиня с 2% до $3,314 за унция, след като преди това достигна рекорд от $3,500.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2288 |23.04.2025 Лечева и Костадинова постигнаха споразумение и си дадоха още три седмици . 0| 2254 |23.04.2025 Проф. Греди Асса представя днес изложба, посветена на книгите и четенето . 0| 2145 |23.04.2025 Алгоритъмът на справедливостта: Бъдещето на климата в ръцете на ИИ . 0| 2178 |23.04.2025 26 жертви в Кашмир: Смъртоносна атака в спорната територия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads