Реклама / Ads
4| 5142 |20.08.2010 НОВИНИ

Пепелниците изчезват от кръчми тия дни

.
Въпреки че депутатите разрешиха да се пуши по кръчми и офиси, след 2 седмици наредба на практика може да спре дима.
 
На 4 септември изтича срокът, в който правителството трябва да приеме документа, който описва изискванията към обществени места, пише вестник 24 часа днес. Наредбата вече е публикувана на сайта на здравното министерство, а за изискванията не е предвиден преходен период. Това означава, че ако в ресторантите, баровете и офисите няма обособени зони с изградена вентилация, в тях няма да може да се пуши.

Д-р Маша Гавраилова, началник на отдел "Опазване на общественото здраве" в министерството обясни, че срок не е поставен, за да не звучи като принуда да се обособяват зони. Ако заведенията искат в тях да се пуши обаче, ще трябва да се съобразят с условията. Тези за вентилацията не се различават от описани в наредба още от 2005 г. "Наредбата е написана така, че да не може да се изпълни и да ни глобяват. Очевидно целта им е просто да събират парички", коментира шефът на Българската хотелиерска иресторантьорска асоциация Благой Рагин. Според него по този начин здравното министерство саботирало приетия от парламента закон. "Очевидно пакще търсим помощ от премиера Бойко Борисов", допълни Рагин.

Според наредбата зони за пушене, които да не заемат повече от 50% от общата площ, може да има в ресторанти, барове, хотели, гари, летища и сгради с обособени работни места
. Зоните трябва да са отделени с плътно затварящи се врати и непропускащи въздух стени. В тях трябва да работи постоянно вентилация. Осен това трябва да има светеща табела с надпис, че вентилацията работи. На вратата им ще пише "Място за пушене. Забранено за лица до 18 г." На една от стените трябва да има инструкции на кого да се звъни, ако вентилацията е развалена. Ще е изписан и телефонът на дежурния здравен инспектор. За обособените зони ще има отговорник. (24часа)
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 5899 |31.05.2013 Делят кръчмите за пушачи и непушачи . 11| 6534 |08.10.2012 "ЗА" здравето или "ПРОТИВ" бизнеса е законът за тютюнопушенето? . 1| 5734 |01.04.2011 Глоби дебнат "пушещите" заведения . 3| 4864 |18.03.2011 МЗ засилва проверките за тютюнопушене

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads