Реклама / Ads
0| 4991 |21.04.2016 НОВИНИ

Петър Ганев: Влизаме в дългова спирала

.
Петър Ганев
През 2019 г. се очаква бюджетът да е на минус от около 16 млрд. лв. и трябва нещо да се промени, за да излезем от тази дългова спирала. Това мнение изрази икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев пред БНР.
 
Той посочи, че се е променила политическата и обществена нагласа към държавните финанси, което особено се е изострило след 2013 година, с настъпването на политическата криза. По думите му тази нестабилност се усеща и днес.

"Нито един финансов министър или премиер от началото на кризата през 2009 г. не е заел официална позиция, че ще прави дефицити, тъкмо напротив – всички заявяват, че ще правят всичко възможно за консолидиране на бюджета, а се получава тъкмо обратното", коментира още икономистът.

Той смята, че бюджетът е бил "изпускан" на няколко пъти, като особено отчетливо това е било за времето 2013-2014 година, което на практика ни е вкарало дори в по-голям дефицит от този за 2009 година.

"Всеки политик и властта към даден момент се опитва чрез бюджета да управлява обществени настроения. Това е т.нар. фискалната илюзия – че всеки един проблем в частния ни живот може да бъде решен чрез публичен ресурс, а това не е така", обобщи Ганев.
f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2391 |03.12.2025 Няма време за нов бюджет до края на годината . 1| 2907 |28.03.2025 Икономистът Петър Ганев: Още проекти по ПВУ ще отпаднат, сумата ще е още по-голяма . 4| 3504 |14.02.2025 Икономистът Петър Ганев: Отлагането на бюджета не е фатално, но намалява ролята му на срещата с еврогрупата за еврозоната . 1| 3587 |17.12.2024 Георги Ганев: Ако има редовен кабинет, коректно е той да прави Бюджет 2025

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads