Реклама / Ads
1| 3268 |10.03.2024 НОВИНИ

Португалците избират парламент днес

.
Източник: Pixabay
Парламентарни избори се провеждат в Португалия тази неделя, съобщава Ройтерс.
 

Страната е изправена пред избор между преминаване към дясноцентристко правителство или запазване на лявоцентристите на власт. Осъществяването на парламентарно мнозинство изглежда малко вероятно на фона на ескалиращото влияние на крайната десница.

 

Проблемите, доминиращи в кампанията в най-бедната страна в Западна Европа, включват жилищната криза, отприщена от скок на наемите, ниските заплати, влошаването на здравеопазването и корупцията.





Предсрочните избори, четири месеца след внезапната оставка на министър-председателя Антонио Коща на фона на разследване за корупция, отново вкарват в директен сблъсък двете центристки партии, които се редуваха на власт след края на диктатурата преди пет десетилетия.

 

Управляващата Социалистическа партия (ПС) може да опита да повтори старите си съюзи с Левия блок и комунистите, които им позволиха да управляват между 2015 и 2019 г., ако обединената левица получи повече от 115 места в 230-местния парламент.





Демократическият алианс (AD) от десни партии, ръководен от Луис Монтенегро, води в преобладаващата част от изследванията на общественото мнение, но може да се затрудни да управлява без гласовете на крайнодясната Chega. Черна гора засега изключва всякакви сделки с радикалните популисти, които искат роля в правителството.

 

Секциите отварят в 8 часа сутринта местно време и затварят в 19 часа. в континенталната част и час по-късно на Азорския архипелаг. Повече от 10 милиона граждани имат право на глас.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2704 |29.10.2025 Нидерландия гласува на предсрочни парламентарни избори . 6| 2755 |05.10.2025 Бабиш триумфира в Чехия – как ще се състави новото правителство? . 1| 5512 |24.09.2025 Молдова пред решаващ вот: Европа или Русия . 0| 3389 |25.07.2025 Проруските партии в Молдова ще се явят заедно на изборите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads