Реклама / Ads
0| 3388 |04.05.2024 НОВИНИ

Расте броят на жертвите при наводненията в Южна Бразилия

.
Източник: БГНЕС
Вече 56 души са загиналите, след като проливни дъждове заляха южния бразилски щат Рио Гранде до Сул и предизвикаха огромни наводнения. Според местните власти се очаква броят на жертвите да нарасне, съобщава Ройтерс.
 

Органът за гражданска защита на Рио Гранде до Сул алармира, че 67 души все още са в неизвестност и най-малко 24 000 са били разселени, тъй като бурите засегнаха повече от половината от 497 града в щата, който граничи с Уругвай и Аржентина.

 

"Тези числа все още могат съществено да се променят през следващите дни, докато получим достъп до повече региони", коментира пред журналисти Едуардо Лейте, губернатор на Рио Гранде до Сул.





В няколко града улиците са напълни под вода, с разрушени пътища и мостове. Бурята е предизвикала свлачища и частично срутване на язовирна конструкция на малка водноелектрическа централа. Втори язовир в град Бенто Гонкалвес също е изложен на риск от срутване, предполагат местните власти, като са наредили на жителите в района да се евакуират.

 

В Порто Алегре, столицата на Рио Гранде до Сул, река Гуайба е излязла от коритото си, като така е блокирала достъпа до централните квартали на стария град.





На 2 април държавният глава Луис Инасио Лула да Силва е посетил засегнатите места в щата, за да обсъди спасителните усилия с губернатора. Ден по-късно Лула да Силва излезе с изявление, че неговото правителство ще насърчи местните усилия за спасителни действия и възстановяване на региона.

 

Щатът е в географска пресечна точка между тропически и полярни атмосфери, което създава климатичен модел с периоди на интензивни дъждове и други - на суша. Местни учени смятат, че моделът се засилва поради изменението на климата.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 225 |15.12.2025 Данъците след приемането на еврото – най-важното . 1| 248 |15.12.2025 Политически шах с бюджета: Удължителният закон на трупчета . 0| 276 |15.12.2025 Украйна ще започне производство на щурмови дронове в Германия . 0| 235 |15.12.2025 Надежда за мир: Киев обяви „реален напредък“ в преговорите със САЩ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads