Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 577 |18.01.2026 НОВИНИ

Съдът отмени забраната за пиене на алкохол на открито в Русе

.
Източник: БГНЕС
Административният съд в Русе отмени пълната забрана в града да се употребява алкохол на открити места с изключение на заведенията, баровете и ресторантите.
 

Тя беше гласувана през лятото на миналата година от общинския съвет по предложение на съветници от ВМРО, но беше атакувана в съда от областния управител на Русе и от гражданин.

 

Става дума за гласувани промени в Наредба №4 за поддържане и осигуряване на обществения ред, условията и реда за масови обществени прояви, опазване на общественото и личното имущество и чистотата на територията на Община Русе. Първоначално съветниците са обсъждали и мотивирали предложения за промени в нея, но те не са включвали пълната забрана за употреба на алкохол на открито. Предишната редакция на чл. 4а, ал. 1 от наредбата е от 2020 г. и е предвиждала забрана за употреба на алкохол в паркове и градинки от 23 ч. до 6 ч. през летния и от 22 ч. до 7 ч. през зимния сезон. Общинарите от ВМРО обаче в последния момент са предложили, а съветът е приел вместо часовото ограничение, в забраната за употреба на алкохол на открито да се напише, че тя важи „по всяко време“. В решението си съдебният състав с председател Йълдъз Агуш, Десислава Великова (докладчик) и Вилиана Върбанова пише, че Общинският съвет не е материално компетентен да урежда въпрос, уреден от нормативен акт от по-висока степен.

 

„За да бъде валидна забрана, тя трябва да произтича от закон, или законът да дава изрично правомощие на общинския съвет да уреди това отношение. В случая въведената забрана за употреба на алкохолни напитки на обществени места през цялото денонощие не намира своята законова опора, а напротив употребата на алкохол като действие, само по себе си не представлява нарушение на обществения ред и то не е и укоримо“, заявява съдът.

 

Съдът пише, че самата употреба на алкохол не може да се приеме, че създава опасност за обществото, която да бъде препятствана предварително с въвеждане на подобна забрана.

 

За нарушения на тези текстове, Общинският съвет е гласувал и глоба от 200 лв., а при повторност на нарушението – от 500. С решението и те са отменени.

 

Решението обаче не е окончателно и може да бъде атакувано във Върховния административен съд.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3701 |25.06.2025 ВАС блокира наредбата за тестове за наркотици в МВР . 1| 3066 |09.03.2025 Предложение: Полицаи да глобяват за употреба на "тютюневи и нагреваеми изделия" на закрито . 1| 3491 |03.02.2025 Нойзи сам се отказва от колата си . 3| 5130 |17.01.2024 Съдът разреши пушенето на бездимни цигари на закрито

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads