Реклама / Ads
0| 648 |12.12.2025 НОВИНИ

Супергрупата Beat идва в София с музиката на великите King Crimson

.
На 9 юли за пръв път в България ще свири група, производна на King Crimson с двама от музикантите на легендарната британска прогресив рок формация, която включва китарния майстор Стив Вай и виртуозния барабанист на Tool Дани Кери.
 

80-те години на ХХ век са неблагодарен период за старите рок кучета. Музиканти от големите прог банди на 70-те се събират в суперпроекта Asia, който звучи много повече поп, отколкото експлозивно, експериментално и театрално, отколкото основните групи на инструменталистите в състава. Лидерите Yes също се обръщат към синтезаторното звучене и електронните барабани на епохата, за да запишат няколко най-вече поп и ню уейв албума, сред които е и хитът “Owner of a Lonely Heart”.

 

За Робърт Фрип обаче тенденциите са нещо, което се случва на другите хора. Разпуснал великите експериментатори King Crimson след величествения “Red” (1974), той записва с Брайън Ино, Van der Graaf Generator, Дейвид Боуи, става студиен музикант в ранните солови записи на Питър Гейбриъл след Genesis. Изобщо, не проявява никакъв интерес към популярната музика, а гони това, което го прави щастлив и завършен музикант – експериментът, изследване на непознати музикални полета.

 

През 1980 г. той има достатъчно материал за нов проект. Решава да го нарече Discipline. Събира състав от китариста-вокалист Ейдриън Белу, басиста иноватор Тони Левин и стария си колега, виртуозния барабанист Бил Бръфърд. Резултатът е толкова експлозивен, че Фрип решава, че групата може спокойно отново да развее банера на King Crimson. И с този състав, за пръв път с двама китаристи, издава три албума през 80-те години. Албуми, които музикално се открояват ярко над плъзналите се по меката плоскост на популярната музика други някогашни експериментатори. Звукът в “Discipline”, “Beat” и “Three of a Perfect Pair” поглъща новите звуци на епохата, но музиката е всичко друго, освен лесносмилаема и радиофонична.

 

Вместо да се обърнат към електронните барабани и масовото синтезаторно звучене, които доминират в ню уейв и синт-попа, King Crimson възприемат по-сложен и уникален подход, който критиците наричат авангарден ню уейв или арт-поп. Дуото Фрип/Белу е в основата на музицирането. Фрип продължава да развива своите комплексни, математически плетеници от повтарящи се мотиви, докато Белу внася по-пънк, игриво и експериментално звучене, използвайки китарата си като източник на всякакви звукови ефекти. Освен това поема ролята на вокалист и текстописец, внасяйки по-достъпни, често иронични и поетични текстове. Бил Бръфърд се противопоставя на електронните барабани, като използва традиционен акустичен сет, но свири по изключително прецизен, но и полиритмичен и комплексен начин. Заедно с Тони Левин на баса и екзотичния му Чапмън стик, те създават невероятно стегнати и симетрични, но и изненадващо фънк-ориентирани ритми.


.

Фрип разпуска King Crimson отново през 1984, за да събере групата отново 10 години по-късно, в разширен състав, но ядрото му остават именно той, Ейдриън Белу, Тони Левин и Бил Бръфърд още две десетилетия.

 

Тони Левин е една от най-влиятелните личности в прогресив и арт рока. Свирил и композирал в над 500 албума с музиканти като Питър Гейбриъл, Дейвид Боуи, Лу Рийд, Том Уейтс и още десетки от най-ярките звезди на музиката. Не по-различен е случаят и с китариста-певец Ейдриън Белу. Стига само да споменем няколко от имената, с които е замесен като студиен и концертиращ музикант – Дейвид Боуи, Франк Запа, Nine Inch Nails, Talking Heads.

 

Именно Ейдриън Белу и Тони Левин решават да съберат група, която да изпълнява музиката от онзи кратък, но така ярък етап от кариерата на великите King Crimson. След като Робърт Фрип се оттегли от активна дейност и разпусна групата, те се обърнаха към виртуоза Стив Вай. А Бръфърд, който отдавна изнася спорадични концерти само във Великобритания с джаз трио, е заместен от един от най-емблематичните барабанисти в съвременния експериментален рок – Дани Кери от алтърнатив метъл езотериците Tool. Групата се казва Beat в чест на втория албум на онзи състав.

 

Beat се ражда с благословията на Робърт Фрип през 2024 г. и четиримата изнасят десетки концерти в Щатите. Идеята им е да пресъздадат сложните, преплетени китарни и полиритмични структури от 80-те, които не са свирени на живо от King Crimson повече от десетилетие. Тях ще видим и чуем в зала 1 на НДК на 9 юли, с музиката на King Crimson от 80-арските им албуми.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 158 |12.12.2025 Стачна вълна блокира Брюксел: МВнР дава съвети на българите . 1| 251 |12.12.2025 Европейската прокуратура правилно разследва Портних, реши ВКС . 0| 432 |12.12.2025 Мирният план на Киев: Украйна в ЕС до 2027 . 1| 810 |12.12.2025 Политически стратег на Тръмп влиза в играта по продажбата на „Лукойл Нефтохим“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads