Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 5088 | НОВИНИ

Традиционните бг-занаяти застрашени от изчезване

Кошничарите скоро няма да ги има
Кошничарите скоро няма да ги има
Застрашени от изчезване са много от традиционните български занаяти, налице е опасност от прекъсване на приемствеността между поколенията. Това заяви председателят на Регионалната занаятчийска камара в Пловдив Тони Симидчиева.
 
Броят на майсторите занаятчии в Пловдив вече е около 30-40 души, които са на възраст и не се занимават с изяви, посочи Симидчиева. По думите му те работят по домовете и гаражите си.

Младите хора се запалват изключително рядко, добави Симидчиева.

"Медникарството и сарачеството са едни от занаятите, които са застрашени от изчезване. Това са занаяти, които ще изчезнат във времето, защото няма кой да използва техните продукти. Кошничарството също е занаят, който изчезва. В момента китайците работят всичко и по този начин се обезсмисля трудът на майсторите", коментира още Симидчиева.

Необходимо е да се полагат грижи за съхранение на приемствеността.

"Ние се опитваме да полагаме грижи, да запалим по-млади хора. Опитваме се по някакъв начин да ги покажем, да ги насърчим, да ги представим, защото наистина опасността да се прекъсне тази приемственост е огромна", каза още председателят на Регионалната занаятчийска камара в Пловдив.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
1 300 души във варненско са застрашени при  евентуално бедствие 0| 4999 | 1 300 души във варненско са застрашени при евентуално бедствие Чуков: Няма как да не сме застрашени от тероризъм 3| 5752 | Чуков: Няма как да не сме застрашени от тероризъм 16 къщи в с. Сипей са застрашени от свлачище 0| 5542 | 16 къщи в с. Сипей са застрашени от свлачище Чобанов: Нямаме застрашени банки, никой няма да загуби пари 13| 6772 | Чобанов: Нямаме застрашени банки, никой няма да загуби пари

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads