Реклама / Ads
7| 7983 |30.10.2013 АКТУАЛНО

40% от младежите са потомствено безработни

.
40% от от младежите без работа са потомствено безработни, което значи, че и родителите им са били без доходи и образование. Статистиката сочи, че младежите на възраст от 15 до 25 години, които нито учат, нито работят, са 28,4%.
 

Това обяви вчера Томчо Томов от Българската стопанска камара на семинар за ролята на бизнеса в борбата с младежката безработица.

Имало обаче разминаване между статистиките на различните институции. Според Агенцията по заетостта реално става дума за 120 000 души, а според статистическия институт - за 85 000. 30% никога не са почвали работа. 25% пък имат висше образование.

Увеличава се ножицата между много висококвалифицираните кадри и тези с ниско ниво на образование, каза още Томчо Томов. Хора с висше дори са на позиции, свързани с производството, съобщава „24 часа".

Според статистика на стопанската камара само 53% от българите от 15 до 64 години са ползвали компютър, а 41% са работили с файлове. 68% от хората без препитание са без квалификация и специализация.

Половината от регистрираните в бюрата по труда младежи са с основно или по-ниско образование. 46% от тях пък са без работа повече от година. Дуалната система, която означава образование плюс практика, щяла да намали младежката безработица. 70% от университетите готвят кадри за бизнеса, администрацията и финансите, а потребността от такива специалисти е едва30%, уточни Томчо Томов. Истинска необходимост в момента имало от инженери.

Все още у нас битува митът, че на младите им трябва диплома, а не конкретни умения. В реалния живот обаче е точно обратното - работодателите търсят хора, които се справят със задачите, не поставят на първо място документите, обясни специалистът.
f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 3598 |14.02.2025 НСИ: Работещите у нас са под 3 млн. души . 8| 3522 |27.11.2024 Експерти: 150 000 младежи в България нито учат, нито работят. Четвърти сме по проблема в Европа . 2| 4176 |02.11.2024 Близо половината от младите безработни у нас – със средно образование . 0| 6056 |27.08.2016 България сред първенците по брой на млади хора, които не учат и не работят

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads