Реклама / Ads
9| 8868 |24.04.2025 НАРОДЕН ГЛАС

Д-р Миланов пита: Смята ли някой, че майката на починалото след анестезия дете лъже?

.
Главният секретар на Българския зъболекарски съюз Борислав Миланов
„Искам да задам един въпрос – към журналистите, обществото, специалистите и институциите: Смята ли някой, че майката на 6-годишното дете, което почина след поставяне на анестезия в дентална клиника в Пловдив, лъже? Или че изкривява фактите? Аз категорично не вярвам това да е така.“
 

Това заяви пред ФрогНюз д-р Борислав Миланов – главен секретар на Българския зъболекарски съюз, във връзка с трагичния случай на детето, загинало след дентална манипулация.

 

В национален ефир родителите на малкия Ангел – Магдалена и Георги Райчеви – разказаха за редица пропуски в работата на медицинския екип, които според тях са довели до фаталния изход. По думите им детето не е имало алергии или други здравословни проблеми в момента. Единственият проблем е бил свързан с трета сливица, която е отстранена оперативно с обща анестезия. Нуждата от стоматологично лечение е била наложителна към момента. Все още се очакват резултатите от проверката на здравните власти, а по случая работи и прокуратурата.

 

„Всичко, което каза майката – заедно с бащата и бабата на детето, която е анестезиолог – рисува картина, която трудно се побира в думи. Картина, която разтърсва всеки – независимо дали е родител, или специалист. Много от действията в този случай категорично не отговарят на съвременните медицински стандарти – особено когато става въпрос за обща анестезия на дете.“

 

„За съжаление, предположенията ми още в началото, че не става дума за алергична реакция, се потвърдиха“, заяви д-р Миланов.

 

„В случая не е важно само кой е виновен. За съжаление, каквото и да се каже, няма как да върнем детето, но ако не бъдат предприети всички възможни действия от всички, имащи отношение към този случай, ще бъде още по-безотговорно“, допълни той.

 

По разказа на родителите, Ангел е имал кариеси и пулпити. След като няколко стоматолози отказали да го лекуват, се стигнало до решение зъбите да бъдат лекувани под пълна упойка. По техни думи обаче, не е направена предварителна консултация с анестезиолог.

 

По думите на националния консултант по анестезиология проф. Младенов в национален ефир, "златното правило" е подобна манипулация под обща анестезия да не надвишава 180 минути. В определени случаи и по лекарска преценка времето може да бъде удължено, но лечебното заведение трябва да е подготвено по всички съвременни стандарти.

 

„Самият факт, че тези родители са търсили помощ от зъболекари, и че в крайна сметка му е поставена само една пломба, говори, че са извървели дълъг и труден път. Път, по който са търсили начин детето да бъде лекувано така, както се лекуват всички здрави деца – без сериозни заболявания, които изискват обща анестезия“, обясни д-р Миланов.

 

Той подчерта и колко важно е така нареченото информирано съгласие:

 

„Като съсловие, ние работим усилено в тази посока, но за съжаление, все още неговата неотменимост не се приема по категоричен начин от всички колеги. Съвременното медицинско лечение, не само денталното, изисква преди всяка интервенция да се води сериозен разговор с родителите, особено когато става дума за деца. Да бъдат взети предвид абсолютно всички фактори, които биха могли да доведат до нежелан изход. Следва анализ на ситуацията и внимателно планиране на предстоящото лечение.“

 

Според епикризата, причината за смъртта е: остър белодробен оток, остра лявокамерна сърдечна недостатъчност, състояние след обща анестезия и реанимация.

 

„Ако искаме да бъдем нормално общество, всеки от нас трябва да положи усилия, според своите възможности и професионален опит, за да не се повтарят такива случаи. Или поне да бъдат сведени до минимум“, категоричен е д-р Миланов.

 

„Сега е моментът лекарското и зъболекарското съсловие да реагират адекватно. Не можем да си заровим главите в пясъка и да чакаме, както често се случва в България, всяко чудо да отмине – не за три дни, а за три минути, нито е професионално, нито е човешко.“

 

По темата за все по-честото използване на обща анестезия при деца за дентално лечение, специалистът каза:

 

„Да, общата анестезия има своето място при деца с тежки здравословни проблеми. Тя не трябва да бъде приемана като нещо, което демонстрира възможности – финансови или каквито и да било други – като нещо модерно и нещо, което може да спести единствено и само отрицателните емоции не само при децата, но и при възрастните от провежданите лечения. Има само един начин децата да не изпитват страх и болка при посещение при зъболекар – и това е профилактиката, изразена преди всичко в комуникацията, печелеща доверието на детето.

 

Тя започва от най-ранна възраст, когато родителят се ангажира – по подходящ начин – да обучава детето си. Така че, когато се наложи реално лечение, детето вече да има изградено доверие и да приема манипулацията възможно най-спокойно. Това е целта на профилактиката – не просто миене на зъби, а изграждане на навици и отношение.“

 

Констанца Илиева

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2730 |23.04.2025 От Шекспир до Господинов: Четенето е по-секси от скролването . 2| 3714 |22.04.2025 Как Русия превърна водата и електричеството в оръжие срещу Украйна? . 1| 3158 |20.04.2025 Български поети и писатели, обезсмъртили Възкресението . 0| 7756 |20.04.2025 От рушаща се история до пълен с деца двор – как се възроди Искрецкият манастир?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads