Щастлив съм като момче с нови футболни обувки - така треньорът на "Барселона" Хосеп Гуардиола отхвърли опасенията за извънредно напрежение преди първия полуфинал в Шампионската лига срещу "Челси" (днес от 21:45). На своя "Ноу Камп" каталунският тим ще носи тежестта на фаворит в турнира и огромните очаквания след голови фиести в предните мачове от надпреварата.
38-годишният Пеп Гуардиола насочва своите играчи през призмата на амбицията за изява: "Не знам дали този момент може да се повтори - светът ще гледа, ние ще играем футбол, който ми носи радост и гордост и аз имам 100-процентова вяра в моя отбор. Изходът ще се реши на реванша в Лондон, но ние ще опитаме да играем интензивно, с бързи и решителни пасове. Всеки сезон достигаш решаващия момент, моментът на истината. Този е такъв. Срещаме легендарен отбор и знам, че ще е много трудно. Челси може би е малко по-силов и директен от повечето отбори, с които играхме, но противниците редовно опитват да ни контраатакуват със скорост и сила. Ключово ще е да запазим облика и стила си."
Против "Барселона" е традицията: елиминации от "Ман Юнайтед" и "Ливърпул" в предишните две години, без победа в последните 4 домакинства срещу английски отбори, в последните 6 мача с "Челси" - само две победи, когато противникът е бил редуциран до 10 играчи (в 1/8-финали през 2006 - 2:1 в Лондон за общ рез. 3:2 и 2005 - 2:1 вкъщи и отпадане с 2:4 в Лондон).
Този дебютен за Гуардиола сезон обаче е неподходящ за паралели - отборът ниже средно по три гола на мач (29 в 10 от ШЛ, 94 в 33 шампионатни) и две трети от тях са на триото Меси - Ето'о - Анри. На везните довечера са каталунската офанзива срещу строгата и силова защита, 170-сантиметровите виртуозни халфове срещу доста по-високите и агресивни опоненти, двама-трима високи дефанзивни играчи на "Барса" срещу перфектния при центрирания английския тим.
Един от магьосниците в средата на терена - Шави, мечтае за повторение на 43-минутния ураган срещу "Байерн" в четвъртфинала. "Смятам, че е малко вероятно да решим изхода преди втория мач, но ще е голямо предимство да вкараме 4 гола като в онази вечер. Това, което със сигурност можем да повторим, е нивото на игра и интензитетът, с който атакувахме Байерн. Задължително трябва да проведем умно двата мача."
29-годишният халф е един от тримата в "Барса", участвали в 8-те мача между двата отбора за последните 9 години - при спечеления с 5:1 реванш на "Ноу Камп" (общ 6:4) в четвъртфиналите 1999-2000 играха още Карлес Пуйол и сегашният треньор Гуардиола.
Шави допълва: "Челси има страхотна физическа сила и боен дух, а сега ги ръководи и опитен холандски треньор. Лампард и Дрогба се открояват, но Тери и Есиен също са сред най-добрите в света на своите постове. Но аз не приемам, че английското първенство е най-доброто. Специално в техническо и тактическо отношение нашата лига превъзхожда. Изкараха голяма работа от успеха на Ливърпул срещу Реал-Мадрид, но един мач не доказва нищо. Ние сме готови за този тест."
Треньорът на "Челси" Гуус Хидинк призна, че няколко пъти е разиграл в главата си предстоящия мач, а английските медии преиначиха как мислено вече го бил спечелил. "Опитвам да анализирам какво може да се случи и доколко е по силите ми да предотвратим заплахите като същевременно бъдем опасни - обясни холандецът. - Това, което исках да кажа, е че никога не съм губил мач в подхода към него, но често реалността се оказва по-жестока."
62-годишният спец има има 4 загуби от визити в Барселона с предишни отбори (Валенсия, Реал Мадрид), но начело на "Челси" - само една загуба в 15 мача след временното назначение до лятото. "Когато поех отбора през февруари, първата задача беше място в Шампионската лига за следващия сезон. Постепенно завишихме амбициите и изискванията (достигайки полуфинал в ШЛ и финал за Купата на Англия) и сега продължаваме към следващата стъпка. Двата отбора имат стил и обичат да атакуват, Челси не е отбор, който ще чака нещата да се случат."
Хидинк е принуден на рисков ход с преместване на десния защитник Жозе Босингва отляво като ангажиран с неуловимия за много бранители Лео Меси. Титулярният ляв бек Ашли Коул е наказан за натрупани картони, а потенциалните заместници Карвальо и Ферейра са контузени. Допълнителна грижа в хода с Босингва идва от липсата на игрови ритъм - след прекарана мускулна контузия 26-годишният португалец записа 60 минути на новия пост при шампионатна победа 1:0 над "Уест Хем" миналия уикенд.
Левият халф Флоран Малуда застана до Хидинк на пресконференцията в Барселона (снимката) като обясни, че опазването на Меси ще е колективна задача и лично ще помага на Босингва: "След завръщането на Жозе от контузия двамата разговаряме много, но всичко опира до колективна работа - всеки се нуждае от всички съотборници и ще си помагаме взаимно. Меси е наистина впечатляващ, но да се надяваме, че ние няма да видим качествата му. Всеки се наслаждава на атакуващата игра и многото голове на "Барселона", но ние заслужихме правото да сме на това ниво и сме пределно амбицирани да стигнем докрай".
Лидерът на "Челси" Франк Лампард признава, че за последните 6 месеца Лионел Меси е с огромна дистанция най-добрият футболист в света. "Никога не съм чувствал по-голяма решимост за победа, отколкото сега в Шампионската лига. Колективнят дух и решимостта са ключови за успешния ни ход дотук", допълни халфът.