Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 5255 |25.02.2021 АРТ ДЖУНГЛА

63 творци с награди и обещания за цялостна държавна политика

.
 

С обещание за цялостна държавна политика и с признание за скандал парламентът одобри предложения от Министерството на културата и гласуван от правителството списък с 63 творци, носители на награда от "Златния Орфей".

 

Сред наградените са Богдана Карадочева, Васил Найденов, Кирил Маричков, Маргарита Хранова, Петя Буюклиева. Критерият за сумата е дали изпълнителите са печелили първа или втора награда.

 

Инициативата, която е по Закона за награждаване на лица за особени заслуги към българската държава и нацията, предизвика остри реакции сред представителите на различните гилдии. За да успокои страстите, министърът на културата Боил Банов предложи нов списък с още 92- ма изпълнители и творци, които вчера правителството одобри. Те ще получават по 500 или 700 лева. Сред имената са братя Аргирови, Росица Кирилова, ФСБ и други групи и изпълнители.

 

"Докато няма цялостна държавна политика по отношение на хората на изкуството и какво се случва, когато те навършат определена възраст, дотогава все ще има хаос", заяви преди гласуването депутатът от БСП Нона Йотова. За нея неясно е останало защо точно този критерий е избран за разпределението на парите към творците.

 

Председателят на парламентарната комисия по медии Вежди Рашидов се съгласи, че трябва да има по-ясна политика.

 

"Но нека не ощетяваме самите творци, нека приемем критиките като достойни хора и наистина в тази тежка пандемия в края на този парламент да дадем възможност творците да живеят малко по-добре", заяви още той.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 4755 |06.02.2025 Пожизнени пенсии за Владо Пенев, Марта Вачкова, Антон Радичев и още 8 музиканти и журналисти . 20| 8323 |09.10.2015 Отпуснаха пенсия от 700 лв. на капитан Петко войвода и Янка Рупкина . 7| 6355 |07.03.2011 В. Рашидов: Да съм казал нещо срещу български творци? . 5| 9138 |08.10.2010 Български актьори: Омръзна ни да ни ограбват и газят правата

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads