Реклама / Ads
31| 4616 |09.01.2022 НОВИНИ

Гореща точка Казахстан: 164 души са убити при размириците, близо 6000 - задържани

.
Източник: БГНЕС
164 души са убити по време на безредиците и погромите в Казахстан, съобщиха местни медии, позовавайки се на здравното министерство в страната. Сред тях са полицаи и три деца. В бившата столица и най-големия град Алмати са регистрирани най-много жертви - 103.
 

Почти 6 000 са арестуваните при протестите в централноазиатската страна. 5 800 са задържаните, като сред тях има много чужди граждани, уточняват от президентството. По-рано от министерството на вътрешните работи обявиха, че задържаните са 5 135. Заради взетите извънредни, включително военни мерки, обстановката в Казахстан започна да се стабилизира.

 

Бунтовете в Алмати започнаха на фона на покачването на цените на пропан-бутана. Преди дни казахстанският президент нареди на силите да стрелят без предупреждение в случай, че размириците в Алмати продължат. По думите на Касим-Жомарт Токаев близо 20 000 „бандити“ са атакували финансовата столица на Казахстан и са рушили държавна собственост.

 

По искане на властите в страната Русия, Беларус и Армения изпратиха свои военни чести с миротворческа мисия в рамките на Организацията на договора за колективна сигурност.


Казахстанският президент разговаря по телефона с руския си колега Владимир Путин. Американският държавен секретар Антъни Блинкън изрази недоумение от военната помощ, която Казахстан поиска от Русия и обясни опасенията на Вашингтон: „Когато руснаците ти дойдат на гости, понякога е трудно да ги накараш да си тръгнат“. Руското посолство в София определи думите на Блинкен като „просташка шега“.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 1037 |14.12.2025 Сталин избива милиони, за да е весел животът. Днес над милион гинат в Украйна като "освободители" . 1| 845 |14.12.2025 Еврокомисията с нов иск срещу България – за обществените поръчки . 2| 1545 |14.12.2025 Кървав атентат с много убити евреи на плаж в Сидни . 1| 1596 |14.12.2025 Битка за милиарди в превъоръжаването на Германия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads