Реклама / Ads
0| 4316 |12.06.2024 НОВИНИ

Мечка тръгна на разходка по улиците на столичния квартал „Бояна“

.
Източник: личен архив
Мечка се разходи по улиците на столичния квартал „Бояна“, показват кадри в социалните мрежи. „Една от вероятните причини е търсенето на храна. Мечката е скъсила дистанцията до населеното място и дори е навлязла.
 

Виждайки урбанизираната обстановка и колите, които за нея са заплаха, се връща обратно в гората“, обясни пред бТВ Никола Дойкин, експерт към Природен парк „Витоша“.

 

Според него подобни появи са на млади индивиди, които се разселват и търсят място, на което да се установят.

 

„Виждайки, че не е подходящо място за тях, те се връщат. Важно е да не им се предоставя храна. Мечката ще привикне, а тя не е полезна за нея. Ще свикне, че може да си намира лесно достъпна храна и може да се задържи“, подчерта Никола Дойкин.







Направен е оглед на района до квартал „Бояна“. Не са открити нови следи от мечката. Организирани са и нощни наблюдения. Мечката не се е появявала отново.

 

„Хората не са притеснени. Свикнали са с дивите животни. Не ясно колко точно мечки обитават Витоша. Може би са до 15“, казва експертът“, уточни Дойкин.

 

Има разписани мерки, ако мечката започне да слиза в квартала.

 

„Първо я прогонваме, за да се върне в природата. Ако това не стане, следва залавяне и пускането по-навътре, за да е далеч от населеното място“, допълни той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 251 |14.12.2025 Русия и Крим под масивна атака: Горят нефтени депа и електроцентрали . 0| 319 |14.12.2025 Двама убити и осем души в критично състояние след стрелба в американския университет „Браун“ . 1| 370 |14.12.2025 Гръцки танкери превозват руски петрол: Санкциите на ЕС не са спрели потока . 0| 377 |14.12.2025 Слънчева неделя, облаци на североизток

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads