Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 739 |17.03.2026 НОВИНИ

Обрат: Апелативният съд върна Брендо в съдебната зала

.
Източник: БГНЕС
Тричленен състав на Апелативен съд – София отмени определението на Софийския градски съд, с което бе прекратено производството за предсрочно условно освобождаване на Евелин Банев, известен като Брендо. Решението на висшата инстанция е окончателно и не подлежи на обжалване.
 

Според апелативните съдии първоинстанционният съд е длъжен да продължи съдопроизводствените действия и да се произнесе по същество. Досегашното прекратяване на делото бе провокирано от административна рокада в Софийския затвор.

 

По време на заседанието на 20 февруари стана ясно, че процедурата е инициирана от тогавашния началник на затвора, който по–късно бе временно отстранен от длъжност. Неговият заместник опита да оттегли искането в съдебната зала, което послужи като мотив за прекратяване на делото на първа инстанция. С новото решение на Апелативния съд обаче този ход се оказва недостатъчен за спиране на процеса.

 

Кокаиновият крал: За какво издирваха Брендо в Европа?


Евелин Банев – Брендо се превърна в една от най-знаковите фигури на международния наркотрафик през последните две десетилетия. Преди да се предаде доброволно в Софийския затвор през 2024 г., той бе обект на мащабни разследвания в няколко държави:

 

* Италия (Делото „Кокаинови крале“): През 2013 г. Банев бе осъден на 20 години затвор за участие в престъпна организация за международен трафик на кокаин от Южна Америка към Европа. Според италианските разследващи групата е внасяла по 40 тона наркотик годишно.


* Румъния: През 2017 г. съдът в Букурещ му наложи 10 години и половина затвор за трафик на 50 кг кокаин на румънска територия.


* България: Тук Брендо има влязла в сила присъда от 6 години затвор за пране на пари от наркотрафик, след като делото се точи над десетилетие в родните съдилища.


Въпреки присъдите в чужбина, в момента Банев изтърпява наказанието си в България, след като Софийският градски съд прие да окрупни (кумулира) присъдите му и той да лежи у нас.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 4857 |10.09.2021 Брендо е задържаният в Киев български наркобос /видео/ . 20| 5418 |18.03.2014 Пратиха Брендо под домашен арест . 13| 7614 |09.07.2013 Италия прати Брендо за 20 години в затвора . 8| 5970 |17.07.2012 Съдът реши: пращаме Брендо в Италия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads