Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

1| 5325 |11.11.2016 НОВИНИ

Пуснаха газовата връзка между България и Румъния

.
Премиерът Бойко Борисов, министрите Теменужка Петкова и румънският й колега Виктор Григореско, вицепремиерът Томислав Дончев и представител на ЕК откриха междусистемната газова връзка между България и Румъния край Русе.
 

Благодаря на всички за изграждането на тази сложна връзка, каза Борисов. Теменужка Петкова заяви, че днес е знаков ден за българската енергетика, защото откриваме първата междусистемна газова връзка на България със съседна на нея страна. България въври в правилната посока, посочи министър Петкова, цитирана от БТА.

 

Председателят на КЕВР Иван Иванов каза, че това е един важен етап от реформата ма българската енергетика, започнала преди две години. Този интерконектор е ясен знак за непоклатимата политическа воля за осъществяване на енергийната независимост на България и за повишаване на енергийната сигурност.

 

Интерконекторът България - Румъния е с обща дължина 25 км, от които по-голямата част на българска територия и около 2 км подводен преход през река Дунав. С пускането в експлоатация на интерконектора се изпълнява едно от изискванията на Европейския енергиен съюз - за изграждане на междусистемна свързаност в региона на Югоизточна Европа. Засега все още не е изградена компресорната станция на румънска територия, която да гарантира нормален газов поток към България. Синьото гориво може да се движи само в посока от България към Румъния.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 3174 |01.10.2022 Радев: Интерконекторът между България и Гърция е символ на увеличаващия се потенциал на нашия регион . 6| 4828 |18.09.2019 За Борисов Русия е важен партньор за ”Балкански поток” и ”Белене” . 1| 4956 |12.02.2015 Решават за интерконектора България-Гърция до края май . 10| 5182 |09.02.2015 Петкова: ЕК подкрепя идеята за газов хъб в България

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads