Реклама / Ads
2| 5508 |10.03.2015 НОВИНИ

Спасителите: Никой не е по-велик от природата

.
Източник: архив
Обстановката в планините остава сложна, с висока степен на лавинна опасност, предупредиха планинските спасители. Трагедията със загиналите от лавина трима - опитни и добре екипирани сноубордисти, край хижа "Яворов" в Пирин отново постави въпроса за подценяването на риска от лавини и безопасността в планината.
 
Любен Джолев, ръководител на спасителния екип в Разлог, един от първите, които са се притекли на помощ, обясни пред БНР, че снегът е бил много, в горната част масата е била широка, стеснявала се по средата, което е придало по-голяма сила на лавината. Планината е непредвидима, особено при такива тежки зимни условия. Снегът в момента е над 2 метра, натрупан за по-малко от три дена. Това увеличава лавинната опасност.

Радко Божинов, хижарят в "Яворов", коментира, че групата била от хора, които познават планината. Предупредихме ги, но не приемаха съвети. Тези хора са дошли да карат ски в необработени терени. Те не са дошли, за да стоят в хижата. Когато сe срещнахме, вече се бяха спуснали веднъж. Те бяха изключително добре физически подготвени. Но никой не е по-велик от природата. Спасителите, с високопроходима техника, стигнаха за 6-7 часа. Това са 5 километра от асфалта до хижа "Яворов". На другата сутрин при транспортирането на телата рискът за спасителите е голям, защото шапката на лавината си стои. Лятно време до мястото, където е паднала лавината, се стига за 10 минути от хижата, разказа Божинов.

Момчил Панайотов, експерт по лавините, каза, че районът на хижа "Яворов" не е много по-специфичен от други райони в Пирин. Но за тази планина трябва да се знае, че са характерни големи наклони и дълги склонове. Това създава предпоставки за лавини. Препоръките за следващите дни са за голямо внимание.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2176 |13.12.2025 След „Желязков“: Съдбата на бюджета и сянката на проект „Радев“ . 1| 2145 |13.12.2025 Двама американски войници и цивилен загинаха при атака на „Ислямска държава“ в Сирия . 6| 2151 |13.12.2025 След сделка със САЩ: Беларус освободи Колесникова, Беляцки и още 121 политически затворници . 1| 2174 |13.12.2025 Бернската конвенция няма да отваря отново делото срещу България за „Калиакра“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads