Реклама / Ads
14| 11262 |04.12.2012 НОВИНИ

Светият синод забранява стария календар

.
Светият синод на Българската православна църква ще забрани категорично служенето по стария календар в някои енории към каноничната патриаршия, където това се прави по изключение с благословението на покойния патриарх Максим.
 

Това съобщиха служители от Синодалната палата. Идеята е да не се разделят вярващите и да се постигне единство, тъй като отбелязването на особено големи празници, като Рождество Христово, например, раздвоява вярващите, обясниха от там.

Предвижда се архиереите ни да излязат с категорично становище по въпроса за празнуване само по новия календар на своето заседание на 10 декември. В момента 20 енории и 2 манастира в страната, които са към Светия синод, служат по стария календар. Според него Коледа не е на 25 декември, а чак на 7 януари. Сред тях са обителите в айтоското село Люляково, Гигинският манастир „Св. св. Козма и Дамян” недалеч от Дупница и Челопеченският манастир край София, пише "Монитор".

"Преди двадесетина години с решение на синода и с благословението на патриарх Максим беше разрешено на някои места да се служи по стария стил, за да не ходят хората при разколници около старокалендареца Фотий, който не признава каноничната БПЦ", обясни Ловчанският митрополит Гавриил.

Междувременно хората около челопеченския свещеник Марий Димитров започват да събират подписка за връщането на стария календар и честването на Коледа на 7 януари, съобщиха негови сподвижници. Те ще я връчат на архиереите следващия понеделник, когато ще се съберат отново на заседание в Синодалната палата.

"Повече от 20 години ¬ от началото на демокрацията, чакаме да бъде върнат старият календар, който е единствено правилният и православен на църквата", категоричен е и архимандрит Касиан, игумен на Копиловския и Жабленския манастир, който се е отделил още през 80-те години от БПЦ.

"Ще приемем всичко, което реши Светият синод, за да няма крамоли и разделение в църквата ни. Започваме да служим по новия календар, щом ни кажат", коментира проблема отец Никанор от Гигинския манастир, където се служи постарому с благословението на покойния патриарх Максим.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3233 |08.01.2025 Архимандрит Никанор: За определени политици БПЦ е удобно идеологическо оръжие на московската пропаганда . 12| 10392 |07.01.2025 "Това не ви е Шенген". Как сърбите забраниха българско писмено слово и история да мине границата? . 23| 6639 |01.11.2024 Атлантическият съвет на България по повод скандално съслужение на българския патриарх Даниил . 7| 3749 |30.05.2024 Обрат! Митрополит Николай не е депозирал писмото си за отказ от патриаршеския избор

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads