53 дни преди 65-ия си рожден ден в Рейкявик почина Робърт (Боби) Фишер, определян от мнозина като най-великият шахматист и също толкова известен с ожесточените критики към политиката на своята родина САЩ и тази на Израел. В последните години той живееше в Исландия, която му даде убежище и предотврати екстрадиране от Япония на американска земя. За причина на смъртта се посочва бъбречна недостатъчност.
Роденият на 9 март 1943 в Чикаго Боби Фишер е единственият непобеден световен шампион по шах. Самоук шахматист, едва 14-годишен той печели първенството на САЩ за мъже, а през 1958 година, на 15 става най-младият гросмайстор в историята до този момент. Печели световната титла през септември 1972 година, побеждавайки съветския гросмайстор Борис Спаски в определения като "Мачът на века" двубой в Рейкявик.
През април 1975 титлата му е отнета по административен път от световната шахматна федерация (ФИДЕ). Фишер трябва да я защитава срещу Анатолий Карпов, ФИДЕ определя Хавана като град на мача и САЩ отказва да пусне Боби в Куба. Шампионът предлага партиите да се играят по телефона, но ФИДЕ отказва и присъжда званието на Карпов. В продължение на 16 години определяният като гений Фишер живее инкогнито, преди да се договори със Спаски за "Реванш на века". Мачът е насрочен в Белград и САЩ предупреждават Фишер, че това е нарушение на наложеното от ООН югоембарго. Боби играе и печели, а САЩ издава заповед за арестуването му.
Десетина години Боби живее в Унгария и Япония, като междувременно прави серия антиамерикански и антисемитски коментари на политическа основа. Дори привества атентатите в САЩ на 11 септември 2001 с изказване от рода "каквото повикало - такова се обадило". В интервюто за филипинско радио той обяснява, че от години се игнорира избиването на палестинци. Призовава за смъртта на Джордж Буш или поне за държавен преврат. В отговор е отменено правото му да бъде американски гражданин. В края на 2004 е арестуван на летище "Нарита" в Токио за опит да използва анулирания си американски паспорт. Япония има спогодба за екстрадиране със САЩ, но Исландия му дава паспорт и го спасява, защото законите на Япония не позволяват екстрадиране на исландски граждани. От март 2005 до смъртта си Боби Фишер живееше в Рейкявик. При пристигането си в Исландия той нарече САЩ, Великобритания, Япония и Австралия "съюзници на злото".
Истински гений
През октомври 2007 той беше посочен сред 10-те най-интелигентни личности (№8) в историята на човечеството с коефициент 187. В класацията, базирана на задълбочени проучвания и методи на изчисление, №1 е Йохан Волфганг Гьоте с 210. За нормални (средни) се считат стойности между 85 и 115, около 1% от световното население е показало 135 и нагоре.
Нестандартен шах
Боби Фишер създаде Fisherandom шах, който има за цел да се избегнат предварително заучените дебюти на партиите и да се провокира мисълта и таланта на играча. Това става чрез различно от традиционното подреждане на фигурите на дъската. Играта е известна още като ШАХ960, тъй като има 960 възможни стартови подреждания. При подреждането пешките запазват традиционното си разположение на 2-ри и 7-ми хоризонтал, царят задължително трябва да е между двата топа, а офицерите да бъдат разнополи. Стартовите позиции на белите и черните фигури трябва да бъдат огледални. Правилото за рокада също не се изменя. За първи път Fisherrandom е представен на 19 юни 1996 г. в Буенос Айрес.
Теодор Цеков