Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

92| 4478 |13.05.2021 НОВИНИ

Бивш генерален секретар на НАТО призова България да свали ветото за РСМ

.
Скопие
Бившият генерален секретар на НАТО Джордж Робъртсън призова България да вдигне ветото за началото на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. На форум на Атлантическия клуб Робъртсън припомни, че евроатлантическата перспектива на региона е била един от факторите за урегулирането на кризите на Балканите, съобщи БНР.
 

"Когато България правеше стъпките за НАТО и ЕС, хората в региона мечтаеха за членство, защото го смятаха за най-доброто решение, за край на насилието в региона. Затова призовавам България също да вдигне ветото за членство на Република Северна Македония. Никакви исторически различия не би трябвало да са над нуждата, над императива за обединение на Западните Балкани и ЕС", каза Робъртсън.

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски отбеляза, че през последните години нито един от конфликтите на Балканите не би могъл да бъде решен, без синхрона между САЩ и ЕС:


"Скоро станахме свидетели на оповестени документи, които целят промяна на границите в региона и размяна на територии. В тази ситуация Европа липсва като основен двигател в региона. С години продължава и процесът на присъединяване на страните от региона. Негативните кампании и фалшиви новини вече дават резултати. Не трябва да ви изненадва, че скорошни проучвания показват намалена подкрепа към ключови западни организации и увеличена подкрепа за автократичното управление. В региона все още има твърде много история, която ни държи на задните седалки в ЕС".

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 5106 |13.05.2024 Радев: РСМ е страна-член на НАТО, от което произтичат съответните задължения и отговорности . 0| 6864 |06.03.2024 Любчо Нешков: Директната сръбска намеса в СР Македония вещае сътресения в региона . 0| 3116 |07.09.2022 Прекратяване на Договора с България би било пагубно, категоричен е Пендаровски . 4| 5708 |23.09.2021 Президентът на РСМакедония дава назад: РСМ е готова за цялостно прилагане на Договора с България

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads