Реклама / Ads
3| 3725 |24.07.2024 НОВИНИ

Чешкият премиер: До края на годината украинската армия ще получи около 500 хил. 155-милиметрови снаряда

.
Чешкият премиер Петър Фиала Източник: БГНЕС
Министър-председателят на Чехия Петър Фиала изрази надежда в интервю за Укринформ, че и други държави ще се присъединят към инициативата на страната му за закупуване на боеприпаси за Украйна и че сегашните участници ще продължат с финансовия си принос.
 

„В момента 15 страни участват пряко в чешката инициатива за боеприпаси. Вярваме и правим всичко възможно и други страни да се присъединят, а настоящите държави да продължат с подкрепата си и догодина“, посочи Фиала.

 

По думите му първите артилерийски снаряди са доставени на Украйна през юни и че доставките ще продължат по план и през следващите месеци.





„До края на годината украинската армия ще получи около 500 хиляди 155-милиметрови снаряда. Важно е да се отбележи, че това не е краят на помощта“, категоричен бе политикът.

 

В същото време той подчерта, че Украйна ще бъде снабдявана със „стотици хиляди други боеприпаси голям калибър всяка година“.

 

Фиала напомни, че Чехия постави началото на инициативата заради това, че на Украйна не й стигаха боеприпаси.





Чешкият лидер представи през януари на среща на държавните и правителствени ръководители на Европейския съюз инициативата за закупуване на боеприпаси от целия свят със средства на ЕС и предаването им на Украйна. През февруари държавният глава Петър Павел я обяви публично в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 14492 |06.10.2025 Чешкият президент призова да се запази инициативата за боеприпаси за Украйна . 0| 2933 |20.03.2025 Кая Калас призова лидерите на ЕС да предоставят 5 млрд. евро на Украйна за артилерийски снаряди . 4| 3060 |05.03.2025 Чешкото правителство ще увеличи разходите за отбрана на 3% от БВП до 2030 г. . 2| 3525 |27.06.2024 Зеленски е в Брюксел, ще подпише три споразумения в областта на сигурността

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads