Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 2401 |15.01.2026 НОВИНИ

Кристалина Георгиева на мисия в Киев: МВФ следи финансовото оцеляване на Украйна

.
Източник: БГНЕС
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева пристигна в Киев за важни разговори на високо равнище. Това е първото ѝ посещение в Украйна от февруари 2023 г.
 

Очаква се Георгиева да се срещне с президента Володимир Зеленски, министър-председателката Юлия Свириденко, управителя на централната банка на Украйна Андрий Пишни, както и с представители на бизнеса. Подробностите около посещението ѝ не бяха огласени по съображения за сигурност.

 

През ноември миналата година Украйна и МВФ постигнаха предварително споразумение за четиригодишна програма за кредитиране на стойност 8,2 милиарда долара. Одобрението на финансирането остава критично, тъй като ще отключи допълнителни външни инвестиции, необходими за преодоляване на недостига на средства, който МВФ изчислява на около 136,5 млрд. долара до 2029 г.

 

Георгиева ще оцени напредъка на Украйна по няколко направления – приемане на бюджет за 2026 г., разширяване на данъчната база за увеличаване на вътрешните приходи и гарантиране на външно финансиране при близки до безвъзмездното условия. Войната, която скоро ще навлезе в петата си година, е нанесла тежки поражения на икономиката, като около 27% от БВП се изразходват за отбрана през 2026 г.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 103 |26.03.2026 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на столицата . 1| 263 |26.03.2026 Бензин в огъня: Хизбула категорично отказа да преговаря с Израел . 0| 371 |26.03.2026 BgGPT 3.0: INSAIT пуска подобрена версия на първия български изкуствен интелект

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads